دل نوشته ها
سلام مهربون خوش اومدی

ششم اردیبهشت ماه سال 1305 بود که مردم ایران برای اولین بار صدای گرم و دلنشین گوینده رادیو را از  گیرنده های خود شنیدند. شب ها اهالی خانواده با ذوق و شوق فراوان دور دستگاه می نشستند و بدون کوچکترین حرف به دقت به رادیو گوش می دادند. بچه ها هم در اولین فرصت با پیچ گوشتی به جان رادیو می افتاند تا بلکه بتوانند گوینده رادیو را ببیند، و بدانند منبع صدا از کجاست!!! با پیشرفت وسایل ارتباطی استفاده از رسانه رادیو کاهش پیدا کرد و سهم آن در زندگی ما در حد گوش دادن اجباری آن در تاکسی ها محدود می شود.بسیار از بچه های امروزه حتی یک بار هم به رادیو گوش نمی دهند چه برسد به قصه های شبانه(یادش بخیر برنامه شب بخیر کوچولو)

فعالیت رادیو در ایران با افتتاح نخستین فرستنده بی سیم در روز ششم اردیبهشت 1305 در تهران آغاز شد.یک سال پیش از تاسیس این فرستنده مدرسه سیستم قشون کل در وزارت جنگ،برای تعلیم نیروی انسانی مورد نیاز و تجهیز ایستگاه،گشوده شد و گروهی برای آموزش تخصصی تر به فرانسه رفتند.همزمان با سفارش خرید دو دستگاه فرستنده موج از انگلستان وزارت پست و تلگراف دستور ساخت ساختمان مخصوص برای استو دیو در تهران را داد. در ابتدای کار موسیقی و ترانه و گهگاهی چند نکته ادبی و انتقادی پخش می شد.

از معروف ترین برنامه های آن دوران ، افسانه هزار و یک شب بود.و همچنین صبح جمعه با شما(تا چند سال پیش هم که من در سنین نوجوانی به سر می بردم این برنامه ادامه داشت)در سال 1336 با راه اندازی ایستگاه صد کیلو واتی رادیوی ملی ایران به عنوان رادیو ایران شروع به کار کرد.بعد از آن به مرور هر استانی با رعایت ظوابط خاص اقدام به تاسیس رایو نمود.

اولین افرادی که در رادیو مشغول به کار شدند استاد محمد حجازی،  عبد الرحمن فرامرزی،ابولقاسم اعتصام زاده و مشفق همدانی و غیره ...بودند.

پس از انقلاب نام سازمان رادیو تلوزیون ملی ایران به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تغییر یافت.در حال حاضر فرکانس های زیادی بوجود آمده اند و دارای برنامه های متنوع در زمینه های مختلف هستند.امروزه رادیو اینترنتی نیز نقش بسزایی در انتشار اطلاعات ایفا می کند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 اسفند 1388 توسط ستاره
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

پیوند ها

لینكستان

آمار سایت


Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic