دل نوشته ها
سلام مهربون خوش اومدی

حاشیه‌نشینی پدیده‌ای است که با اسکان غیررسمی و بدون مجوز گروه بزرگی از مردم در مکانی در کنارهٔ شهرها ایجاد می‌شود. حاشیه نشینی در شهر های ایران به صورت شهرک‌نشینی در حومه شهرها و همچنین آلونک ‌نشینی دیده می‌شود.شهرک‌های حاشیه ‌نشینان در اصل «روستای شهر» با «شهرک‌های روستاگونه درون شهر» هستند.

آلونک ‌نشینی:

پدیدهٔ آلونک‌نشینی و زاغه نشینی امروزه دیگر در شهرهای ایران وجود ندارد .

زاغه ‌نشینی:

کندن زاغه‌ای در کوه یا گودی در زمین برای سکونت.

آلونک:

 ساخت سرپناه با وسایل و مصالح کهنه مانند:

 مقوا، حلب، نایلون و قطعات بی‌مصرف خودرو.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به دانشنامه آزاد ویکیپدیا  مراجعه کنید

طبق بررسی ها انجام شده  جمعیت حاشیه نشینان به 30 درصد جمعیت کل کشور می رسه و این درحالی که ایران منبع عظیم ثروت را در بر داره در ۱۱ شهر بزرگ كشور مشكل حاشیه‌ نشینی وجود داره كه درصورت عدم‌كنترل و ساماندهی، به معضل و بحرانی اجتماعی تبدیل می شود. براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مركز آمار ایران، جمعیت ایران افزون بر ۷۵ میلیون و ۷۸۲ هزار نفر است كه از این تعداد بیش از ۵۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در مناطق شهری زندگی می‌كنند. این در حالیست که در سال های‌ 58 تا 60 در شهرهای‌ بزرگ‌ كوشش ‌شد با تشكیل‌ شوراهای‌ گودنشینان‌، این‌ سكونتگاه ها جابجا شده‌ و اسكان‌ مناسبتری‌ برای ‌جمعیت‌ آن ها فراهم‌ شود، اما در سال های‌ بعدی‌ به‌ سبب‌ جنگ‌ و عوامل‌ دیگر عملاً رها شد.  حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ به دلایل زیادی، از جمله تمركز امكانات در این شهرها و توزیع ناعادلانه موقعیت‌های شغلی و ثروت برمی‌گردد. مسئله اصلی در ایجاد و پیدایش پدیده حاشیه‌نشینی توزیع نامتعادل امكانات است و نه میزان تولید آن.

اولین و بیشترین قربانیان این زندگی جهنمی کودکان حاشیه نشینان میباشند که از سوء تغذیه شدید رنج میبرند و لذتی از زندگی و دنیای کودکانه خود نمیبرند!

 

سرزمین ایران به عنوان دومین دارنده منابع عظیم گاز

(16% ذخایر اثبات شده گاز دنیا) از آن بهره مند میباشد.

ایران در میان كشورهای تولید كننده نفت،

در سازمان اوپك رتبه دوم را دارد.

ایران چهارمین تولیدكننده نفت در جهان است.

 54 میلیارد دلا ر درآمد نفتی 6ماهه ایران!  منبع

 

حال با این همه در آمد آیا سرنوشت مردم ایران اینگونه باید باشد؟!!!


پی نوشت:دراین قرار وبلاگی بنا بود در مورد مردم مظلوم خوزستان صحبت بشه، اما بنده پا رو فراتر از این گذاشتم و معضلی رو مطرح کردم که گریبانگیر کل کشور می باشد.امید که تمامی این معضلات حل شوند.

یادداشتهای یک مرد جوان

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 اسفند 1388 توسط ستاره
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

پیوند ها

لینكستان

آمار سایت


Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic